Blog

Dikkat Çekici Bir Salon İçin 5 Modern Dekorasyon Fikri

modern dekorasyon fikri

Bir evin gün içerisinde en çok kullanılan alanı salondur. Öyle ki günlük hayatta bu kadar sık kullanılan, misafirlerin ağırlandığı bir alanın dekorasyonu da son derece özenli ve modern olmalıdır. Salon dekorasyonu ve mobilyalarınızın, görenlerin aklında kalması için tercih edebileceğiniz onlarca farklı mobilya çeşidi bulunmaktadır. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda 5 modern dekorasyon fikri hakkında yaratıcı bilgiler vereceğiz.

Salonlarınızı modern ve lüks bir görünüme kavuşturmak için mobilyalarınız kadar tercih ettiğiniz diğer dekor ürünleri de oldukça önemli bir yere sahiptir. Duvarlarınızın rengi ile mobilyalarınızın uyum sağlaması, bunlara ek olarak kullanılan objelerin modernliği yansıtması gibi detaylar dikkat edilmesi gereken unsurların başında yer almaktadır.

modern dekorasyon fikri

Göz Alıcı Mobilyalar Sayesinde Salonlarınız Hafızalara Kazınsın

Salon denildiği zaman şüphesiz ki herkesin aklına ilk gelen şey mobilyalardır. Gösterişli salonlar için tasarlanmış birbirinden lüks ve modern mobilyalar, sizlerin zevkini yansıtırken konforlu bir oturma alanı sağlamaktadır. Salonlarınızın hem ihtişamlı hem de modern görünmesini istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç detay bulunmaktadır.

  • Mobilyaların yapımında kullanılan ürünler kaliteyi yansıtması açısından çok önemlidir. Kullanılan ağaç ne kadar kaliteli olursa mobilyalarınız o kadar gösterişli duracak ve yaptığınız salon dekorasyonu kendini belli edecektir. Aynı zamanda bu durum mobilyalarınızın dayanıklılığı açısından da önemlidir.
  • Mobilyalarınızın kumaşı dikkat etmeniz gereken en önemli detaydır. Lüks ve modernliği bir arada yansıtabileceğiniz kumaşları tercih etmenin yanı sıra sünger kalitesine de önem vererek seçim yapmalısınız.
  • Salon denildiği zaman yalnızca koltukları değil konsol, TV ünitesi ve orta sehpa gibi detayların da düşünülmesi gerekir. Her bir ürünün birbirini tamamlayıcı etkiye sahip olması bir bütünlük yakalamanız açısından iyi olacaktır.

Şıklığı Mobilyalarınızın Detayları İle Yansıtın

Eğer bir alanda dekorasyon yapmaya karar verdiyseniz detaylara önem vermeyi ihmal etmemelisiniz. Çünkü detaylara yeteri kadar önem vermezseniz büyük parçaların gösterişli ve lüks olması tek başına bir anlam ifade etmeyecektir. Modern dekorasyon fikri incelemelerinde bulunduğunuz zaman ya da mobilyaları incelediğiniz zaman farklı detaylar yakalamanız mümkündür. Örneğin bir yemek takımı alacağınız zaman standart ayaklara sahip olan bir ürün yerine çok daha modern ve fark yaratacak ayaklı ürünleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra klasik bir orta sehpa almak yerine salonun tüm aurasını değiştirecek, dikkatleri üzerine çekecek ve tek başına yıldız olabilen bir parçayı tercih edebilirsiniz.

Salonda bulunması gereken diğer detaylar ise kullanılan nesnelerdir. Kullanacağınız biblo ve tabloların özellikle yaratmak istediğiniz havaya uygun olması gerekir. Sadelik ve şıklığı bir arada bulabileceğiniz ürünlerin yanı sıra modernizmin esintilerini taşıyan pek çok dekor ürününü de salonlarınızda kullanabilirsiniz.

Dekorasyonda Orta Sehpaların Önemi

İhtişamlı salon takımlarının olmazsa olmaz parçalarından bir tanesi orta sehpalardır. Salonunuzda yer vereceğiniz bir orta sehpa ile hem dekorasyonu tamamlayabilir hem de mobilyalarınızın bütünlüğünü sağlayabilirsiniz. Salon dekorasyonu ürünleri arasında adını ilk sıralara yazdıran bu orta sehpalar birbirinden gösterişli ve modern modelleri ile ortamın en dikkat çeken parçalarından bir tanesi olabilir. Kare, yuvarlak ya da dikdörtgen şekillere sahip olan bu sehpalar üretildikleri malzeme bakımından da zengin bir duruşa sahip olabilir. Salonunuzda yaratmak istediğiniz havaya uygun olarak bir model beğenerek siz de salon dekorasyonunuz için altın vuruş yapabilirsiniz.

Salon Dekorasyonunda Aynalara Yer Açın

Bir ev içerisinde en çok kullanılan ürünlerin başında aynalar gelir. Özellikle salon içerisinde kullanılan aynalar hem yarattığı hava hem de ortama derinlik katması sebebiyle sıklıkla kullanılır. Lüks iç mekân tasarımları incelendiği zaman aynaların önemli bir yere sahip olduğunu görebilirsiniz. Öyle ki birbirinden farklı çerçeve çeşitlerine sahip olabilen bu aynalar sayesinde ince detayları yakalayarak salonunuzu daha ferah bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Salon dekorasyonunda ayna modelleri genellikle konsolların üzerinde tercih edilir. Tek parça ya da birden fazla parça sahip olan bu ayna modelleri mobilyalarınız ile uyumlu olarak seçildiği takdirde ortama bir lüks katacak aynı zamanda modern bir duruş sergileyecektir.

Aynaların bir diğer özelliği de küçük mekanları olduğundan daha büyük gösterme etkisine sahip olmasıdır. Eğer küçük alanlarda dekorasyon yapacaksanız tercih edeceğiniz farklı boyutlarda aynalar sayesinde mekânı olduğundan daha büyük göstererek bir illüzyon yapabilirsiniz.

Canlı Renkler İle Salonlarınıza Neşe Katın

Salon takımları ya da salon mobilyaları denildiği zaman akla genellikle koyu renkli parçalar gelir. Koyu renkli parçalar hem klasik tarzı yansıtması hem de mobilyaların ağırlığını göstermesi amacıyla sıklıkla tercih edilse de son yıllarda canlı renkler de salon dekorasyonunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Modern dekorasyon fikri ve dekorasyon tavsiyeleri arasında göze çarpan canlı renkler, mobilyalarınızın çok daha estetik görünmesini sağlayabilir.

Salonlarınızda hem görkemli hem de canlı bir hava yaratmak istiyorsanız mavinin tonları, krem rengi ve özellikle turuncu gibi çok canlı renkleri tercih edebilirsiniz. Siyah, kahverengi, gri gibi renklerin ağır havasını dağıtabileceğiniz bu renk mobilyalar sayesinde unutulmaz salon dekorasyonu fikirlerine imza atabilir ve görenlerin aklını başından alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir